poniedziałek, 21 listopada 2011

Hidżab



Hidżab- określenie, pochodzące od słowa haja, czyli skromność, tradycyjnie oznacza muzułmański skromny sposób ubierania się - zarówno kobiecy jak i męski. Obecnie znacznie częściej używa się go jako synonimu noszonej przez kobiety chusty - kwadratowej, zakrywającej włosy, uszy i szyję, jednak nie ramiona i twarz. Według islamu, niektóre części ciała ludzkiego są aurah, tzn. nie mogą być widoczne dla nikogo poza daną osobą i jej współmałżonkiem. U kobiet aurah obejmuje całe ciało z wyjątkiem dłoni i twarzy. U mężczyzn - obszar od pępka do kolan. Dodatkowo mężczyznom nie wolno nosić ubrań z jedwabiu (kobietom wolno). Według hanbalickiej szkoły prawa muzułmańskiego, kobiety powinny zakrywać twarze nikabem  lub burką. Zwyczaj ten nie jest jednak uznawany przez większość muzułmanów.
Teksty Koranu nakazujące Hidżab :
"Powiedz wierzącym kobietom, żeby spuszczały skromnie swoje spojrzenia i strzegły swojej czystości; i żeby pokazywały jedynie te ozdoby, które są widoczne na zewnątrz; i żeby narzucały zasłony na piersi, i pokazywały swoje ozdoby jedynie swoim mężom lub ojcom, albo ojcom swoich mężów, albo swoim synom lub synom swoich mężów, albo swoim braciom, albo synom braci, lub synom swoich sióstr; lub ich żonom, lub tym, którymi zawładnęły ich prawice; albo swoim służącym spośród mężczyzn, którzy nie są owładnięci pożądaniem cielesnym; albo też chłopcom, którzy nie poznali nagości kobiet. I niech one nie stąpają tak, aby było wiadomo, jakie ukrywają ozdoby. Nawracajcie się wszyscy do Boga, o wy wierzący! Być może, będziecie szczęśliwi! (24:31) "
"O proroku! Powiedz swoim żonom i swoim córkom, i kobietom wierzących, aby się szczelnie zakrywały swoimi okryciami. To jest najodpowiedniejszy sposób, aby były poznawane, a nie były obrażane. A Bóg jest Przebaczający, Litościwy! (33:59)"
Hadisy:
Prorok powiedział: "Od kiedy dziewczyna zacznie miesiączkować, nie jest właściwe dla niej by pokazywała swoje ciało oprócz tego i tego", i wskazał na dłonie i twarz. 
Prorok mijał mnie, gdy miałem na sobie tunikę odkrywającą uda. Gdy to zauważył, powiedział: "ukryj swe uda, bo są one częścią aurah". 
Pokazano Prorokowi jedwabną szatę. On przyjął ją i pomodlił się. Gdy zakończył modlitwę, odrzucił szatę ze złością, mówiąc "ten ubiór nie jest właściwy dla tych, którzy boją się Allaha". (według zbioru hadisów al-Buchariego; przekazał Ukba bin Amir)
W dzisiejszych czasach wielu ludzi nie zna znaczenia hidżabu, kojarzą go bowiem z uciskiem poniżeniem kobiet, które są zmuszane do zasłaniania się.Taki pogląd świadczy o tym, że osoba go wypowiadająca zupełnie nie rozumie konceptu hidżabu, nie wie też, że hidżab to nie jedynie chusta na głowie muzułmanki.
Słowo hidżab oznacza zasłonę. Nie odnosi się jedynie do ubrań, ani też nie jest zarezerwowane wyłącznie dla kobiet.  W rozdziale Świętego Koranu zatytułowanym “An-Nur” (“Światło”), nakaz hidżabu skierowany jest najpierw do mężczyzn, a następnie do kobiet.
Zarówno muzułmanie, jak i muzułmanki, muszą spuszczać wzrok, tak by nie przyglądać się płci przeciwnej. Dzięki temu w ich głowach nie pojawią się nieprzyzwoite myśli związane z jakąś osobą, co jest grzechem, który w dodatku może doprowadzić do jeszcze większego grzechu. W tym przypadku hidżab nie jest fizyczną zasłoną, lecz niewidzialną, będącą jedynie w ludzkim umyśle. W ramach hidżabu muzułmanie przestrzegają także innych zasad, m.in.:
-unikają mieszania się płci jeśli nie jest to konieczne.
-nie podają płci przeciwnej ręki na powitanie.-
-w przypadku rozmowy z płcią przeciwną nie upiększają głosu, odpowiednio dobierają słowa.
-zachowują się i poruszają skromnie, nie prowokująco. 
-przestrzegają zasad islamskiego ubioru. 
Mi osobiście hidżab się bardzo podoba i nie mam nic przeciwko jego noszeniu :)

2 komentarze:

  1. faajny ten hidżab, ale wygladałabym w nim idiotycznie ;o

    OdpowiedzUsuń
  2. myślę że blog jest bardzo ciekawy :)
    możemy poznać inną kulturę.
    zapraszam do mnie http://bizuterialolki.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń