sobota, 28 lipca 2012

Jak mąż powinien traktować swoją żonęObalając wszelkie stereotypy to właśnie Allah w swoim przesłaniu Islamu nakazuje mężczyznom aby byli dobrzy dla swoich żon i traktowali je najlepiej jak potrafią.
Wysłannik Boga, Prorok Muhammad (pokój z nim) powiedział: ”Najdoskonalszym z wierzących jest ten który ma najlepszy charakter. Najlepszymi z was, są ci którzy są najlepsi dla swoich kobiet ".
Prorok mówi nam, że sposób w jaki mąż traktuje swoją żonę jest odzwierciedleniem dobrego charakteru muzułmanina, co z kolei jest odbiciem jego wiary.
Dobry mąż powinien być wrażliwy i nie ranić emocji swojej żony, usuwać wszystko co jej zaszkodzi, traktować ją delikatnie i być cierpliwym.
Bycie kochającym małżonkiem i utrzymanie zdrowego związku zależy od dobrej i szczerej komunikacji. Mąż powinien być gotowy do otwarcia się, a zarazem być gotowym do słuchania swojej żony. 


Często się zdarza że mąż szuka ujścia swoim frustracjom np. problemy w pracy. W takiej sytuacji nie może zapomnieć że jego żona również przechodzi trudne chwile np. związane z wychowaniem dzieci, podziałem obowiązków lub zmianami w jej psychice i ciele. Wzajemna cierpliwość, szacunek i wyrozumiałość pomogą w rozładowaniu codziennych frustracji, stresu i napięć bez potrzeby wyładowania negatywnych emocji na swoim małżonku.
Mąż nie powinien mówić o ważnych rzeczach z żoną, kiedy on lub ona są źli, zmęczeni lub głodni. Komunikacja, kompromis, wyrozumiałość i wzajemna troska są podstawą udanego małżeństwa.
Konflikty w małżeństwie są praktycznie nieuniknione, a to często prowadzi do wybuchu gniewu i niekontrolowanych zachowań. Mimo że gniew jest jedną z najtrudniejszych emocji do kontrolowania, pierwszym krokiem w kierunku opanowania tych negatywnych emocji jest umiejętność przebaczania tym którzy nas ranią, warto się tego nauczyć i być pierwszym który wyciągnie rękę ku zgodzie.
W przypadku konfliktu, małżonkowie nie powinni emocjonalnie się krzywdzić, a tym bardziej przestać ze sobą rozmawiać. Pod żadnym pozorem, mężczyzna nawet kiedy jest zły lub w przypływie negatywnych emocji, NIE może psychicznie ani fizycznie skrzywdzić swojej małżonki. Pamiętaj ”…Najlepszymi z was, są ci którzy są najlepsi dla swoich kobiet " Prorok Muhammad.

Opracowanie ze strony Islam po Polsku.

2 komentarze:

  1. beautifull but not real

    OdpowiedzUsuń
  2. Nadal nie wiem jak to się ma do wersu o biciu nieposłusznej żony. A nieposłusznego męża to już pewnie tknąć nie można... pomieszane to wszystko...

    OdpowiedzUsuń